საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გარემოს ეროვნული სააგენტო გეგმავს ცენტრალიზებული გეოსაინფორმაციო სისტემის დანერგვას.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გარემოს ეროვნული სააგენტო გეგმავს ცენტრალიზებული გეოსაინფორმაციო სისტემის დანერგვას. აღნიშნულ სისტემაში გაერთიანდება გეოგრაფიული, გეოლოგიური, ჰიდროლოგიური, კლიმატისა და სხვა გარემოსდაცვითი ციფრული რუკების თემატური მონაცემები; აგრეთვე იქნება შესაძლებელი მონიტორინგის მონაცემების ხილვა ციფრული რუკებიდან. გეოსაინფორმაციო სისტემა აიგება სერვერული და ვებ ტექნოლოგიების გამოყენებით.
აღნიშნული პროექტის განსახორციელებლად, გარემოს ეროვნულ სააგენტოში დაიგეგმა ტრენინგი, რომელიც ითვალისწინებს სერვერული და ვებ გის-ის, ასევე მონაცემთა მართვის საკითხების სწავლებას სააგენტოს ტექნიკური პერსონალისათვის. იდეა დიზაინ ჯგუფის ექსპერტებმა შეიმუშავეს შესაბამისი სასწავლო კურსი, რომელიც ეკითხება სააგენტოს 20-მდე თანამშრომელს.